معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده ضمن تاکید بر اهتمام جدی دولت بر حمایت و گسترش صنایع دستی تصریح کرد: ۸۵ درصد صنایع دستی کشور توسط زنان تهیه و تولید می‌شود.

معصومه ابتکار روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه جشنواره فجر صنایع دستی گفت: در ایران ۸۵ درصد صنایع دستی توسط زنان تهیه و تولید می شود و دلیل عمده آن این است که هنر و عشق و علاقه آنان برگرفته از فرهنگ غنی و فرهنگ قومی، منطقه ای و طبیعت زیبا است که باعث شده ایرانی ها به سمت صنایع دستی بروند.

وی ادامه داد: امروزه صنایع خلاق یکی از ابعاد مهم اقتصادهای جهان محسوب می شود و صنایع دستی از جمله صنایع خلاقی است که خوشبختانه در مورد آن مزیت‌های فوق العاده‌ای داریم.

معاون رییس جمهوری با تاکید بر اینکه این نمایشگاه‌ها فرصتی برای تشویق و ارائه بیشتر کارهای هنری است، خاطرنشان کرد: نکته جالب تر اینکه این نمایشگاه ها تلفیقی از سنت و مدرنیته و کارهای بدیع و جدید است.

ابتکار خاطرنشان کرد: اتفاقی که شاید به دلیل شیوع کرونا کمی با دشواری مواجه بوده اما با همت معاونت صنایع دستی شاهد برگزاری این نمایشگاه هستیم که در جهت حمایت از صنعتگران صنایع دستی است.

وی با بیان اینکه بحث بازاریابی در این عرصه بسیار مهم است، تاکید کرد: معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با همکاری دستگاه های مرتبط، شبکه بازاریابی دیجیتال را بزودی راه اندازی می‌کند.

ابتکار افزود: در سفرهای استانی به کرمانشاه و کردستان شاهد بودیم که در بازارهای منطقه ای کارهای خوبی برای معرفی صنایع دستی انجام شده و خوشبختانه فرصت های خوبی در سطح منطقه داریم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: دولت هم حمایت های لازم را برای ایجاد فضای عرضه کالا توسط زنان هنرمند ادامه می دهد از جمله شبکه دیجیتالی بازاریابی، که پلتفرم جدیدی از سایت های مختلف بوده که در سطح کشور در جهت عرضه کالا و خدمات زنان وجود دارد.

دولت دوازدهم اهتمام ویژه ای به گسترش صنایع دستی دارد

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده درباره حمایت های دولت دوازدهم از صنایع دستی گفت: مشکلات عدیده ای بر سر راه صنعتگران صنایع دستی وجود دارد که با حمایت ها و تلاش های دولت بخشی از آن رفع شده که به طور قطع کافی نبوده و باید استمرار داشته باشد. معاونت امور زنان هم به نوبه خود در بحث توان افزایی آموزش ها و اجرای طرح کمند برای دختران دانشجو که بخشی از آن مربوط به صنایع دستی بوده حمایت هایی را داشته است.

ابتکار با تاکید بر اینکه بسیاری از جوانان علاقه مند هستند در حوزه صنایع دستی آموزش ببینند تا در کنار رشته تحصیلی خود در این حوزه هم فعالیت کنند، یادآورشد: برهمین اساس، برگزاری این دوره‌ها با همکاری سازمان صنایع دستی ادامه دار خواهد بود.

ابتکار درباره بیمه زنان هنرمند در حوزه صنایع دستی تصریح کرد: دولت به این امر توجه ویژه داشته و دارد که در بودجه ۱۴۰۰ نیز مدنظر قرار گرفته است.

در ادامه بازدید از این نمایشگاه (پویا محمودیان) معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی، زنان توانمند را بازیگران اصلی تولید و توسعه صنایع دستی کشورعنوان کرد و گفت: حضور خانم ابتکار به عنوان معاون رییس جمهوری و شخصی که مسئولیت امور زنان را به دوش می کشد تاییدی است بر اهمیت و جایگاه نقش زنان هنرمند درتوسعه صنایع دستی که در یک محیط امن در سکوت و آرامش با صبر مثال زدنی آثار هنری را خلق می کنند.

محمودیان افزود: صدر نشینی از نظر ثبت شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی در جهان از مهمترین دستاوردهای ایران در عرصه بین المللی است که کشور را از این نظر مورد توجه جهان قرار داده است. همچنین انواع آثار بدیع که در ٢٩۵ رشته فعال صنایع دستی انجام می شود و ایران را جز سه کشور برتر جهان از نظر تنوع در حوزه تولیدات صنایع دستی قرار داده که این مورد نیز از دستاوردهای پس از انقلاب اسلامی است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی با اشاره به استارتاپها و خانه های خلاق صنایع دستی گفت: ایجاد سبک‌های جدید در هنرهای سنتی با حفظ اصالت، پیشینه و ارتقای مرغوبیت ازدیگر رخدادهایی است که در دولت تدبیر و امید بسیار شاهد آن بودیم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی گفت: کمتر از یک ماه به پایان سال «جهش تولید» باقی مانده است و صنایع دستی عینی ترین بخش در تولیدات فرهنگی است؛ تلاش های بسیار زیادی برای حمایت از هنرمندان صنایع دستی در سال ٩٩ به روش های مختلف انجام شد، امیدواریم و تلاش می کنیم تا روزهای پایانی  نیز این حمایت ها ادامه داشته باشد.

همچنین در این مراسم از دو بانوی هنرمند ایرانی پروین اباذری در رشته گلیم شیریکی پیج از روستای دارستان سیرجان و فاطمه شاکری رشته عبافی از روستای بحیری که در نمایشگاه و مسابقه مجازی صنایع‌دستی برگزیده جهان به نمایندگی از منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی شرکت کرده بودند و حائز رتبه شدند، با اهدای لوح و گواهینامه بین المللی تجلیل شد .

در مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه صنایع‌دستی فجر، آثار تعدادی از هنرمندان فقید نیز به نمایش گذاشته شد.

اهداف برگزاری این جشنواره، نمایش آخرین دستاوردهای صنایع‌دستی و هنرهای سنتی ایران، آشنایی با هنرمندان جوان و کشف استعدادهای نو در عرصه صنایع‌دستی، ایجاد فضایی برای مواجهه بی‌واسطه مخاطبان با آثار صنایع‌دستی و ارتباط با هنرمندان است.

ساعت بازدید از نمایشگاه آثار پنجمین جشنواره صنایع‌دستی فجر  از ساعت ۱۰ تا ۱۴ و ٣٠ دقیقه به جز پنجشنبه و جمعه‌ها و ایام تعطیل است و علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از این نمایشگاه به محل موزه ملی ایران در خیابان ٣٠ تیر مراجعه کنند.

در این نمایشگاه حدود ۳۰۰ اثر از ۱۵۰ هنرمند به‌ نمایش در خواهد آمد و مراسم اختتامیه نیز ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۹ برگزار می‌شود.

مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره صنایع‌دستی فجربا حضور معصومه ابتکار معاون رییس‌جمهوری در امور زنان و خانواده و پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور و جمعی از هنرمندان و فعالان حوزه صنایع‌دستی برگزار شد.

در این دوره از جشنواره به ۶ هنرمند برگزیده، نشان سرو سیمین ویژه جشنواره فجر صنایع‌دستی به‌همراه جایزه غیرنقدی و به ۶ هنرمند برگزیده دیگر دیپلم افتخار و جایزه غیرنقدی اعطا می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه