ملایر

شهرستان ملایر دومین شهر بزرگ استان همدان پس از شهر همدان است. بخش عظیمی از جمعیت این شهر تاریخی ایران به صنایع دستی چوبی و خاصه هنر تولید مبلمان سنتی مشغول هستند. اگر چه این هنر از روزگاران کهن در ملایر وجود داشته، حدود نیم قرن است که رونق ویژه ای یافته است. بسیاری در ملایر به صورت خانوادگی به هنر مبلمان سازی سنتی وارد می شوند و اگرچه در آغاز کار و تا همین اواخر درآمد چندانی از این راه کسب نمی کردند، عشق به صنایع دستی و مداومت و تلاش روزافزون هنرمندان منبت کار ملایری امروز چهره ای دیگر از این هنر-صنعت را به جهانیان نمایانده است.

منبت ملایر با وجود تمامی ناملایمات در سال 1396 موفق به دریافت جایگاهی ملی شد. پس از دو سال تلاش و تمرکز هنرمندان، مردم و مسئولان خطه در سال 1398 تولیدات منبت ملایر در بازدید بازرسان سازمان جهانی صنایع دستی حائز تمامی معیارهای یونسکو از جمله کیفیت، اصالت، مرغوبیت، پیشینۀ تاریخی، خلاقیت و نوآوری شد تا این که در بهمن ماه همین سال با عنوان «ملایر؛ شهر جهانی مبل و منبت» در فهرست شهرها و روستاهای جهانی یونسکو ثبت شد.

هنرمندان این خطه برای ساخت مبلمان منبت از چوب های راش، گردو و چنار استفاده می کنند و محصولات مختلفی از جمله انواع مبلمان سنتی، کلاسیک، استیل و راحتی، و همچنین میزناهارخوری، میز تحریر، انواع صندلی، تخت و آثار تزیینی به بازار عرضه می کنند. امروزه بیش از 60% تولیدات مبل و منبت کشور از آن ملایر است که به تعداد زیادی از شهرهای ایران و سایر کشورها از جمله کشورهای آسیای میانه، حاشیۀ خلیج فارس، ترکیه و عراق صادر می شود. گل درشت، گل ریز، انگلیسی، پشت بیضی، خرچنگی، متکایی، دسته چوبی، سوزنی، سه بعدی از جمله مهم ترین نقوش و سبک های تولید مبل و منبت در ملایر است که در سه نوع کلی مصری، کلاسیک و مدرن روانۀ بازار می شود.

امروزه بیش از 8000 هنرمند در بیش از 4000 کارگاه فعال در ملایر مشغول به کار هستند و مراکز مختلفی به کار آموزش، توسعه و ترویج این هنر می پردازند از جمله 200 واحد نمایشگاهی و کارگاهی، مرکز نوآوری مبل و منبت در دانشگاه آزاد اسلامی، مرکز آموزش فنی و حرفه ای، مرکز تحقیقات پیشرفتۀ مبل و منبت در دانشگاه ملی ملایر. گفتنی است پیش از این انگور و کشمش شهرستان ملایر نیز به شهرت جهانی رسیده بود. 

بستن
مقایسه