مشهد

شهر مشهد در حوزه آبریز کشف رود و در انتهای دشت رسوبی مشهد، بین دو رشته کوه هزارمسجد و بینالود و ارتفاع 1050متر از سطح دریاهای آزاد قرار گرفته است. این شهر دارای موقعیتی کوهستانی و نیمه کوهستانی و آب وهوای معتدل و متغیر است. 
این شهرستان دارای سه بخش «مرکزی»، «احمدآباد» و «رضویه»، سه شهر و یازده دهستان است.

 
شهر مشهد به جهت موقعیت مذهبی، صنعتی و اقتصادی بعد از تهران دومین شهر بزرگ و پرجمعیت ایران محسوب می شود.  مشهد به واسطه وجود حرم مطهر هشتمین امام شیعیان، امام رضا(ع)، بزرگ ترین زیارتگاه و مکان مذهبی ایران و نیرومندترین قطب جذب مسافران و گردشگران  به شمار می آید. آستان قدس رضوی، نماد این شهر مقدس، از عظیم ترین و باشکوه ترین اماکن مذهبی ایران و جهان است و در آن عناصر دینی و هنر اسلامی به هم پیوند خورده  است.

این شهر به دلیل قرارگیری بر سر راه ابریشم پایتخت اقتصادی و مرکز مبادلات میان قاره ای آسیای میانه به شمار می آید.  فعالیت های اقتصادی مشهد متکی به خدمات، صنعت و کشاورزی است . به دلیل تعداد زیاد زائران در مشهد و اهمیت خدمات رسانی  به این جمعیت عظیم، اقتصاد مشهد به اقتصاد خدمات محور تبدیل شده است. تقریبا 40 درصد کل صنایع مشهد صنایع غذایی، صنایع فلزی و صنایع دستی است.  
بیشتر مردم مشهد فارس هستند. با این حال تعداد بسیاری از سایر اقوام از جمله کرد، ترک و عرب نیز در این شهر زندگی می کنند. بیشتر مردم مشهد به زبان فارسی و با لهجه مشهدی سخن می گویند و مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

بستن
مقایسه