مریوان

شهر مریوان در ۱۲۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان سنندج و در همسایگی مرز ایران و عراق واقع شده است. این شهر در ارتفاع ۱۳۲۰ متری از سطح دریا قرار دارد. بخش عمده ناهمواری‌ های شهرستان مریوان را رشته‌ کوه‌های زاگرس تشکیل می‌دهند. این شهر پر باران‌ ترین شهر استان کردستان و دارای آب‌ وهوای سرد و مرطوب است.
شهرستان مریوان دارای سه بخش«مرکزی»، «سرشیو» و «خاوومیرآباد»، چهار شهر و شش دهستان است.
وجود دریاچه زریوار به‌عنوان مهم‌ ترین تالاب و جاذبه آبی در غرب ایران، موقعیت جغرافیایی و ترانزیتی شهر به دلیل مجاورت با مرز عراق، وجود مراکز خرید عرضه کننده کالای ارزان‌قیمت، آب و هوای مطبوع و محیطی جنگلی و کوهستانی این شهر را به مهم‌ترین مرکز گردشگری استان کردستان و هم‌چنین کشور ایران تبدیل نموده است. 

به‌علت غلبه فرهنگ سنتی دراستان کردستان صنایع دستی این شهرستان در زمینه نساجی (هم‌چون گیوه و غیره) و محصولات چوبی از لحاظ کیفیت و گستردگی در سطح ایران مطرح است. قالی و گلیم استان کردستان از لحاظ تنوع، رنگ، اصالت، طرح و کیفیت دارای شهرت جهانی است. این شهر یکی از شهرهای مورد حمله در دوران جنگ ایران و عراق بود.
زبان مردم این شهر کردی با لهجه کرمانجی جنوبی شامل سورانی‌ ها و هورامی‌ ها است. مردم این شهر مسلمان،  سنی و شافعی مذهب هستند. 

بستن
مقایسه