به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، در پیام دکتر علی‌اصغر مونسان که پیش از ظهر امروز یکشنبه ۳ اسفند ۹۹  در گردهمایی مجازی راهنمایان گردشگری پخش شد، آمده است:

«زبان گویا و بیان شیوای راهنمایان گردشگری، همواره روشنایی‌بخش ابنیه تاریخی و طبیعی است و احساسی زیبا و نشاط‌انگیز را در  دل گردشگران زنده می‌کند. روایت جذاب این راویان فرهنگ و تاریخ و طبیعت است که جنگل‌های زیبای شمال، جزایر خلیج همیشه فارس، کاشی‌های مسجد شیخ لطف‌الله، ستون‌های تخت‌جمشید، بادگیرهای یزد و کاشان، کویر و کلوت‌ها، البرز و زاگرس، ابنیه تاریخی و فرهنگی، قلعه‌های عظیم و باشکوه را جانی دوباره می‌بخشد.

بر این باوریم که راهنمایان گردشگری، نیروی متخصص صنعت گردشگری و سرمایه‌های ارزشمند فرهنگی سرزمین‌مان هستند که در کنار گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرند، با ظرافت‌های گفتاری داستان‌های جذاب و شنیدنی شهرهای تاریخی را برای آنان روایت می‌کنند و آنان را به سیاحت در هزارتوی تاریخ دعوت می‌کنند.

و چه سنجیده و زیبا در افتتاحیه هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان‌گردشگری، ریاست محترم جمهور کشورمان جناب آقای دکتر روحانی، راهنمایان را پل‌های میان ملت‌ها، فرهنگ‌ها و تمدن‌های جهانی توصیف کردند.

بی‌تردید سرمایه اصلی صنعت گردشگری، مبتنی بر انسان و تعاملات انسانی است؛ انسانی که نام او گردشگر است و اگر نباشد وجود این صنعت بی معناست و از سوی دیگر انسان‌هایی که در جایگاه‌های مختلف به او خدمات گردشگری ارائه می‌دهند. بر این سیاق جایگاه راهنمایان در چرخه این صنعت بسیار اساسی و اثرگذار است و نقش تعیین کننده‌ای در جذب و ماندگاری گردشگران دارد.

راهنمایان گردشگری نه تنها سفیران فرهنگی، بلکه مفسران و روایتگران تاریخ و تمدن درخشان این مرز و بوم هستند‌، پس آمیزه دانش‌ورزی و مهارت‌آموزی و مهمان‌نوازی در آنان باید در اوج باشد و تحقق چنین ایده‌آلی بی‌شک مستلزم آموزش مستمر و به روز‌رسانی دانسته‌ها و ارتقای توانمندی‌های این صنف تلاشگر است.

سالی که گذشت، سالی سخت برای همه و به ویژه برای صنعت گردشگری و دغدغه‌مندان این حوزه بود. در چنین موقعیت دشواری، کنار هم بودن تصمیم‌گیران و فعالان و دلسوزان صنعت گردشگری گذر این روزها را آسان‌تر می‌کند.

خوشبختانه امسال با همراهی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی وکانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور و حمایت نمایندگان محترم مجلس توانستند بیمه راهنمایان گردشگری را به‌عنوان خواسته دیرین این قشر زحمتکش محقق ساخته و بار سنگین این روزها سبک‌تر کند.

امیدواریم به زودی شاهد بازگشت روزهای بالنده گردشگری باشیم و راهنمایان گردشگری مانند همیشه خوش بدرخشند و در رونق این صنعت نقش‌آفرینی کنند.

۲۱ فوریه، روز جهانی راهنمایان گردشگری بر سفرای فرهنگی ایران زمین مبارک باد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه