به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، در مقدمه این فراخوان آمده است: «جشنواره فجر صنایع‌دستی و هنرهای سنتی مجال تجلی جلوه درهم‌تنیده فرهنگ و پیشه و فضایی است برای به‌نمایش درآمدن نگاه هنرمندانه و مهارت افرادی که ساختن را مشغله خود کرده‌اند و با خلق آثار خود، این روایت را برای دیگران بازگو می‌کنند.»

به نمایش درآوردن آخرین دستاوردهای صنایع‌دستی و هنرهای سنتی ایران، آشنایی با هنرمندان جوان و کشف استعدادهای نو در عرصه صنایع‌دستی،  ایجاد فضایی برای مواجهه بی‌واسطه مخاطبان با آثار صنایع‌دستی و ارتباط با هنرمندان از اهداف برگزاری این جشنواره ذکر شده است.

همچنین شورای سیاستگذاری در نظر دارد بخش ویژه این بخش از جشنواره را به نمایش و تجلیل از آثار تعدادی از هنرمندان فقید اختصاص دهد و به ادامه‌دهندگان راه آن‌ها جوایزی را اعطا کند.

بر اساس این فراخوان شرایط و نحوه ارسال آثار به شرح زیر است:

* آثار باید مبتنی بر شیوه‌های تولید دستی خلق شده و مهم‌ترین شاخص انتخاب آثار وجود متمایز صنایع‌دستی از لحاظ طراحی، کیفیت اجرا، اصالت برند و هویت و کاربرد خلاقانه باشد.

* هر هنرمند مجاز به تحویل سه اثر از جدیدترین محصولات هنری خواهد بود.

*  آثار ارسالی در جشنواره‌های پیشین به‌نمایش در نیامده باشند.

* آثار ارسالی دارای شناسنامه (نام اثر، معرفی تکنیک، مواد مورد استفاده و نام سازنده اثر) باشند.

متقاضیان شرکت در جشنواره باید تا تاریخ ۲۵ دی ۱۳۹۸، تصاویر آثار خود را به‌همراه اطلاعات اثر شامل نام اثر، تکنیک، نام سازنده اثر، شهر و شماره تلفن ثابت و همراه و نشانی دقیق پستی، به آدرس اینترنتی fajr.handicrafts@gmail.com ارسال کنند.

انتخاب آثار در دو مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول تصاویر توسط هیئت انتخاب اولیه آثار بررسی شده و در مرحله دوم اصل آثار به انتخاب داوران، به نمایشگاه راه خواهد یافت.

پذیرفته ‌شدن آثار در مرحله اول به‌معنای راه‌یابی به نمایشگاه نبوده و آثار نهایی در مرحله دوم توسط هیئت داوران انتخاب خواهند شد.

در صورت تداوم محدودیت‌های اعلام شده وزارت بهداشت، رویداد مربوطه به‌صورت مجازی انجام خواهد شد.

زمان‌بندی و  مکان برگزاری جشنواره به شرح زیر است:

* آخرین مهلت ارسال آثار  ۱۳۹۹/۱۱/۱۳

* اعلام نتایج اولیه ۱۳۹۹/۱۱/۱۵

* آخرین مهلت تحویل آثار به دبیرخانه ۱۳۹۹/۱۱/۱۸ و ۱۳۹۹/۱۱/۱۹

* محل تحویل آثار و محل نمایش آثار برگزیده: موزه ملی ایران، بخش دوران اسلامی

* افتتاحیه ۱۳۹۹/۱۱/۲۰  ساعت ۱۴ و اختتامیه  ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ ساعت ۱۴

ساعت بازدید ۱۰ الی ۱۴:۳۰ به جز پنجشنبه و جمعه‌ها و ایام تعطیل

جوایز جشنواره:

به شش هنرمند برگزیده نشان سرو سیمین ویژه جشنواره فجر صنایع‌دستی به همراه جایزه غیرنقدی و به شش هنرمند برگزیده دیگر دیپلم افتخار و جایزه غیر نقدی اعطا خواهد شد.

آدرس دبیرخانه:

 تهران، تقاطع خیابان آزادی و بزرگراه یادگار امام، وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، معاونت صنایع‌دستی، اداره کل توسعه و ترویج، دبیرخانه جشنواره فجر صنایع‌دستی.

 علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره‌های تلفن‌های ۰۲۱۶۱۰۶۳۴۱۹ ، ۰۲۱۶۱۰۶۳۴۲۱ و ۰۲۱۶۱۰۶۳۷۱۷ تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه